Siła lokalizacji biznesu

– Oszaleli? TUTAJ? Kto tu niby przyjdzie? – Na pewno nie raz spotkaliście się z takim komentarzami. Może nie dotyczyły Was bezpośrednio, może chodziło o nową knajpkę otwieraną na osiedlu lub sklep z ekskluzywną odzieżą. Czy faktycznie wciąż jest tak, że odpowiednia lokalizacja determinuje sprzedaż, popularność i zyski danego biznesu?

Przede wszystkim należy pochylić się nad jednym zagadnieniem – branżą. Dużo zależy od tego, czy klienci mają przychodzić do naszej firmy, ponieważ zupełnie inaczej jest w przypadku chociażby zakładu produkcyjnego, czy sklepu oferującego dostawę i wysyłkę swoich produktów. Kwestia lokalizacji może być natomiast kluczowa, jeżeli chodzi o otwarcie restauracji. Tutaj należy bezwzględnie przeprowadzić rzetelny i wnikliwy research polegający na zbadaniu rynku potencjalnych klientów.

Kolejnym ważnym aspektem prowadzenia firmy jest jakość oferowanych przez nas produktów. Dotyczy to zarówno branży gastronomicznej jak i w sumie każdej innej. Może przecież być tak, że dla naprawdę wybitnej restauracji przejedziemy całe miasto a nawet i pół województwa. Zupełnie inaczej będzie, jeżeli chodzi o bar mleczny lub kawiarnię. To drugie to obecnie dość popularny biznes, więc trzeba się liczyć z konkurencją zajmującą strategiczne części miast. Bar mleczny to również specyficzna działka i raczej skierowana do osób mieszkających po sąsiedzku.

Dobra lokalizacja to silna strona biznesu

Lokalizacja to nie tylko adres. Na to hasło składa się również komfort dostania się do naszego biznesu, na przykład chociażby droga dojazdowa, otoczenie czy miejsca parkingowe. Nie da się również ukryć, że żyjemy w mocno internetowych czasach. To znaczy, że nawet przy najlepszej lokalizacji warto rozważyć rozszerzenie swojej oferty o sprzedaż online. Takie rozwiązanie przy odpowiednim marketingu pozwoli nam wielokrotnie poszerzyć bazę klientów.

Warto więc dokładnie przemyśleć lokalizację, którą planujemy wybrać. Przeanalizować wszystkie za i przeciw oraz zastanowić się, czy będziemy mogli posiłkować się sprzedażą internetową.