Komu potrzebny jest marketing w firmie?

Marketing w firmie, to dziś niemalże must have każdego przedsiębiorstwa. Niestety właściciele często o nim zapominają. W końcu biznes się kręci, pojawiają się nowe zamówienia. Problem zaczyna się pojawiać, gdy nowe zamówienia nie są już tak częste, właściciel chce rozwinąć firmę, a i fundusze na wyższe wynagrodzenia nie są już tak pokaźne. Dziś o tym, po co właścicielowi firmy marketing i kiedy zacząć działania.

Marketing w firmie – czy moje przedsiębiorstwo tego potrzebuje?

Najprawdopodobniej odpowiedź brzmi: TAK. Chyba że jesteś jedyną firmą na świecie, która produkuje dany produkt. Wtedy klienci nie mają wyjścia, i tak trafią do Ciebie. Jednak najczęściej na rynku mamy konkurencję. Jaką odpowiedź od właściciela agencji zajmującej się marketingiem profesjonalnie usłyszałby klient zadający właśnie to pytanie?


„Marketing w firmie to kluczowy element rozwoju działalności, możemy potraktować go jak narzędzie, które ma na celu podniesienie sprzedaży, a także zwiększenie świadomości marki (budowanie rozpoznawalności, i reputacji marki). Dodatkowo działania takie jak marketing w firmie relacyjny czy programy lojalnościowe pomagają w utrzymaniu klientów i zwiększaniu ich zaangażowania w dłuższej perspektywie.”

Podsumowując, marketing to sposób na:

 • Budowanie świadomości marki
 • Znalezienie klientów
 • Zwiększanie sprzedaży
 • Badanie rynku
 • Konkurencyjność
 • Budowanie relacji z klientami

Często właściciele firm zastanawiają się, dlaczego u jego znajomego zostały zastosowane inne rozwiązanie marketingowe niż w jego biznesie. KB Project ma na to jasną odpowiedź:
Nie działamy szablonowo. Każda z firm, która się do nas zgłasza, jest obsługiwana indywidualnie. Zakres współpracy i działania są ustalane na podstawie audytu firmy, jej dotychczasowych działań oraz potrzeb.

Dziś niemal każdy przedsiębiorca chce być w Internecie, na modnym TikToku czy Instagramie „bo każdy tam jest”. Niejednego przedsiębiorcę zastanawia więc to, czy faktycznie każda firma powinna reklamować się w siebie i we wszystkich mediach społecznościowych. W większości przypadków zalecane jest wprowadzenie biznesu do internetu. Lecz trafiają się też takie przypadki marketing w firmie, które oferują produkty lub usługi do docelowej grupy
odbiorców i mają niemalże monopol na swój produkt. W takim momencie lepiej sprawdzi się wsparcie działem handlowym w postaci przedstawicieli handlowych, którzy bezpośrednio dotrą do klienta docelowego. Równocześnie dobrze jest wtedy wykorzystać media społecznościowe do pokazania wizerunku firmy i jej pracowników jako profesjonalistów w swoim fachu.

Kiedy zacząć działania marketingowe?

Skoro już wiemy, dlaczego każda firma powinna podejmować działania marketingowe, to pojawia się pytanie: Kiedy zacząć? Tutaj można odpowiedzieć jednym z najczęstszych zdań, jakie pada w marketingu „to zależy”. Na rozpoczęcie działań marketingowych składa się wiele czynników. Najlepiej skorzystać z konsultacji już na początku, co pozwoli rozłożyć wszelkie działania w czasie i dopasować marketing do tego, co będzie działo się w firmie. Jakie więc są momenty, w których marketing może wspomóc firmę?

Przed rozpoczęciem działalności: W idealnym przypadku, planowanie i przygotowania do działań marketingowych powinny rozpocząć się jeszcze przed uruchomieniem przedsiębiorstwa. Zdefiniowanie strategii marketingowej na wczesnym etapie pozwala na skierowanie działań w odpowiedni sposób.

 • Po wprowadzeniu produktu/usługi na rynek: Jeśli przedsiębiorstwo już istnieje, ale dotychczasowe działania marketingowe były niewystarczające, to zawsze można zacząć teraz. Kluczowe jest dostosowanie strategii do aktualnych celów i potrzeb firmy.
 • Przed wprowadzeniem nowego produktu/usługi: Jeśli przedsiębiorstwo planuje wprowadzenie nowego produktu lub usługi, to jest to doskonały moment do rozpoczęcia działań marketingowych, aby wygenerować zainteresowanie i przygotować rynek na nowość.
 • Sezonowość: Jeśli twoja firma jest sezonowa, na przykład związana z określonymi okresami świątecznymi lub sezonami, rozpoczęcie działań marketingowych przed sezonem może pomóc w maksymalizacji sprzedaży w określonym czasie.
 • Konkurencja: Jeśli konkurencja intensywnie korzysta z działań marketingowych, ważne jest, abyś nie pozostawał w tyle. Monitoruj działania konkurentów i dostosowuj swoje strategie marketingowe, aby utrzymać konkurencyjność.

Masz firmę, a może planujesz ją otworzyć? Jeśli chcesz dobrze rozplanować swoje działania marketingowe i potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z nami.

Komu potrzebny jest marketing w firmie?