
22 lutego 2022
Karol Bondaruk
Czym się różni grafika wektorowa od rastrowej?
Grafika rastrowa czy wektorowa? Oto jest pytanie. Spędza ono sen z powiek laikom, którzy nie tylko nie mają pojęcia jakie ma to znaczenie, ale i oczekują jak najlepszego efektu oraz funkcjonalności i uniwersalności zamówionej przez siebie usługi. Zatem do dzieła! Rozwikłajmy to tajemnicze zagadnienie.
Zacznijmy od podstaw: czym jest raster a czym wektor?
Raster przedstawia pionowo – poziomą siatkę punktów, popularnie zwanych „pikselami”, o tych samych wielkościach. Natomiast wektor wykorzystuje krzywe Béziera. Obraz opisywany jest przez figury geometryczne (a w przypadku grafiki 3D – bryły) oraz pola wytyczone przez krzywe ograniczające dany kształt.
Podstawy mamy teraz kilka słów o wektorach…
Kompresja grafiki wektorowej pozwala na dowolne zmniejszanie i zwiększanie, bez strat jakichkolwiek szczegółów i jakości. Swobodna edycja odbywa się w oparciu o punkty na krzywych. Niestety wektory dysponują słabszą głębią barw niż pliki rastrowe i są dużo mniej szczegółowe. Dlatego nie znajdują zastosowania przy wykorzystaniu narzędzi do obróbki zdjęć cyfrowych. Natomiast świetnie się sprawdzają przy tworzeniu prostych obrazów.
Najczęściej stosowane formaty plików wektorowych to:
- SVG
- EPS
- AI
- CDR
Oto podstawowe programy do obróbki grafiki wektorowej:
- Corel Draw
- Adobe Illustrator
- Affinity Designer
- Inkscape
Jednakże w sieci można znaleźć wiele darmowych programów.
A jak to wygląda w przypadku grafiki rastrowej?
Każdy piksel ma swój określony kolor i położenie. Nie ma możliwości, aby jeden punkt składał się z dwóch czy więcej barw. Raster świetnie odwzorowuje głębię i subtelność kolorów, co idealnie sprawdza się w przypadku fotografii. Można tu zawrzeć wiele szczegółów, co niestety nie sprawdzi się w przypadku logo wektorowego. Ważny jest jeszcze fakt, że raster dobrze się kompresuje, jednak przeważnie ze stratą – obraz traci na jakości bezpowrotnie.
Poniżej główne programy do obróbki grafiki rastrowej:
- Paint
- Adobe Photoshop
- GIMP
Formaty stosowane przy plikach rastrowych:
- JPG
- JPEG
- PNG
- TIFF
- GIF
Decydując się na logo rastrowe bądź wektorowe należy dokładnie przeanalizować powyższe za i przeciw oraz na czym nam zależy w końcowym efekcie. Zazwyczaj logo firmy występuje na różnych ulotkach, plakatach czy banerach, gdzie niezbędne jest zmniejszanie bądź zwiększanie grafiki. Na takie manewry pozwala nam tylko i wyłącznie grafika wektorowa.